Početna strana > Hronika > Pripadnici KPS-a vratili osamdesetak Srba sa Kosova i Metohije
Hronika

Pripadnici KPS-a vratili osamdesetak Srba sa Kosova i Metohije

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. septembar 2009.

Grupu od osamdesetak Srba koji su krenuli u Veliku Hoču da prisustviju otkrivanju spomenika otetim i ubijenim Srbima na Kosovu između 1998-2000. godine, pripadnici Kosovske policije vratili su u Beograd.

Autobus, kombi vozilo i nekoliko putničkih automobila, u kojima su bili Srbi, zaustavljeni su oko 20 sati na pet kilometara od Srbice, na severu Kosova i, nakon zadržavanja skoro tri sata, pretresa i legitimisanja, uz policijsku pratnju vraćeni su sa Kosova.

Srbi, koji su na Kosovo ušli na prelazu Jarinje kod Leposavića, umesto do severnog dela Kosovske Mitrovice, uz policijsku pratnju su ispraćeni do administrativnog prelaza Merdare.

Sva vozila u koloni bila su uredno registrovana, a svi putnici su imali uredne lične isprave.

Portparol Policije Kosova Arber Beka rekao je da policija nije dozvolila grupi Srba da ode na otkrivanje spomenika otetim i ubijenim Srbima u Velikoj Hoči jer kosovska vlada nije odobrila taj skup.

"Policija je postupala prema odluci vlade da se ne dozvoli održavanje manifestacije", izjavio je Beka za agenciju Beta.

A portparol Vlade Kosova Memli Krasnići izjavio je da je Vlada donela odluku da se Srbi koji su pošli u Orahovac u četvrtak uveče vrate, zato što zahtev za policijsku pratnju nije upućen na vreme.

"Svako ko traži policijsku pratnju treba taj zahtev da podnese najmanje 72 sata pre ulaska na teritoriju Republike Kosovo, a oni su zahtev podneli znatno kasnije", rekao je Krasnići.

On je dodao da su ti građani mogli na teritoriju Kosova da uđu kao privatna lica, ali ne i sa pratnjom policije, "jer je zahtev došao kasno".

Ministarstvo za Kosovo i Metohiju saopštilo je da je nedopustivo da privremene vlasti u Prištini ne dozvoljavaju pratnju ljudima koji su krenuli u Veliku Hoču da prisustvuju otkrivanju spomenika otetim i ubijenim Srbima na Kosmetu između 1998. i 2000. godine.

Bogdanović izjavio je da ovakavi postupci najbolje ilustruju kakav je odnos kosovskih privremenih vlasti prema srpskoj zajednici i kakva je njihova vizija multietničkog društva.

"Problem kidnapovanih i nestalih je jednako bolan za pripadnike svih zajednica na Kosovu i Metohiji i ovakvi nerazumni postupci privremenih vlasti ne dovode do smirivanja situacija i pomirenju već naprotiv samo podgrevaju tenzije i sukobe", naglasio je ministar za Kosovo i Metohiju.

Bogdanović smatra da je postupak KPS-a nedopustiv i da Ministarstvo zahteva od Međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji, koje imaju mandat da stabilizuju stanje u južnoj srpkoj Pokrajini, da se ovakve situacije više nikada ne ponove.

Državni sekretar Oliver Ivanović najoštrije je osudio potez pripadnika Kosovske policijske službe i privremenih vlasti u Prištini.

Ivanović je pozvao Kfor, Euleks i ostale civilne misije u pokrajini da se svim sredstvima suprotstave ovakvom ponašanju i samovolji Vlade Kosova, koja ne pokazuje ni malo poštovanja prema porodicama žrtava koje su ubijene tokom sukoba na Kosovu i Metohiji i rodbini nestalih osoba.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner